Polityka prywatności

JESTEM NA:

MOJE SOCIAL MEDIA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Facebook
Instagram
Youtube
Spotify

 

2021 Damian Olszewski

Polityka prywatności

Kwota wolna od podatku miałaby podobno wzrosnąć z lekko ponad 3 tysięcy dla przeciętnego obywatela aż do poziomu 30.000 zł zarezerwowanego do tej pory dla polityków. Czy jest to zwykła kiełbasa wyborcza czy może istnieje szansa na realne zmiany w obszarze, w którym wyższe kwoty wolne od podatku funkcjonują nawet w najbiedniejszym kraju świata! Sprawdźmy to!

 

Cześć, z tej strony Damian Olszewski i witam Was serdecznie w programie Praktycznie o Pieniądzach.

 

Jakiś czas temu popularny był Tweet kierowany do Prezydenta Dudy. Użytkownik platformy posłużył się porównaniem kwoty wolnej od podatków dostępnej w Polsce do najbiedniejszego kraju świata, jakim jest obecnie afrykańskie Burundi. Okazało się, że w tej kategorii Burundi jest zawodnikiem klasy ciężkiej i wygrywa z nami w tej konkurencji.

 

Informacja ta obiegła cały internet, dzięki wysokiej aktywności udostępniających post widzów, którzy mają niezwykłą moc dokarmiania algorytmów. Możecie ją wykorzystać pozostawiając również łapkę w górę pod tym filmem, dając mu szansę na dłuższe życie.

 

Niedawno wszystkie media obiegła informacja jakoby rząd planował powiększyć istniejącą kwotę wolną od podatku aż do kwoty 30.000 zł. To niewątpliwie pozostawiłoby w kieszeni obywatela mnóstwo pieniędzy, co policzymy dokładnie pod koniec materiału.

 

Zacznijmy jednak od tego czym jest kwota wolna od podatku, dlaczego jest ważna i ile można dzięki niej zaoszczędzić?

 

Kwota wolna od podatku to wysokość dochodów osiągniętych w ciągu roku, od której nie trzeba odprowadzać podatku. Dla przykładu, jeżeli przeciętny Kowalski zarobił w tym roku 8000 zł, a kwota wolna od podatku wynosi 8.000 zł to znaczy, że nie musi odprowadzić ani grosza podatku. Jak to się przekłada na oszczędność dla Pana Kowalskiego?

 

Gdyby nie było kwoty wolnej od podatku to zapłaciłby on 17% z tej kwoty do budżetu Państwa. Innymi słowy - dzięki niej Kowalski zaoszczędził 1360 zł, które zamiast do Skarbówki - trafiło do jego kieszeni.

 

Co za tym idzie - Im większa jest kwota wolna od podatku, tym więcej pieniędzy zostaje w kieszeni obywatela.

 

Jej wysokość w poszczególnych przypadkach została określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmieniała się w skali lat.

 

Od 2009 do 2016 roku wynosiła dla wszystkich podatników 3089 zł. Natomiast w praktyce realnie płaciło się podatek po przekroczeniu 3091 zł, ze względu na zaokrąglenia.
W 2017 roku kwotę podniesiono do 6600 zł,
A od 2018 roku wynosi ona 8000 zł.

 

 

 

No właśnie.
Mówi się, że kwota wolna wynosi osiem tysięcy złotych. Jest jednak pewien haczyk, który sprawia, że nie jest to do końca prawdą. ZAROBKI.

Kwota wolna od podatku jest różna w zależności od wysokości osiąganego dochodu.

 


Jak to wygląda w poszczególnych przypadkach?


W przypadku dochodów od 8 do 13 tys. Zł - kwota, która zmniejsza podatek spada - od 1360 zł przy 8 tys. dochodu do 525 złotych i 12 groszy dla 13 tys. Zł dochodu. Kwota wolna od podatku spada zatem od 8 tys. zł do 3089 zł. 


Skąd wzięło się 3089 zł? Kiedy podzielimy sobie kwotę 525,12 zł przez 17 proc. Stawki podatkowej to wyjdzie nam właśnie taka wartość.


- W przypadku dochodów powyżej 13 tys. do 85 528 zł kwota wolna wynosi de facto 3089 zł. Czyli można powiedzieć, że tak naprawdę to z taką kwotą wolną od podatku ma na co dzień styczność zdecydowana większość Polaków.


- Dla dochodów powyżej 85 528 zł do 127 000 zł - kwota wolna spada już od 3 089 zł do 1 zł.


- Z kolei osoby osiągające powyżej 127 000 zł dochodu rocznego, w ramach kwoty wolnej od podatku mogą odliczyć okrągłe 0. Czyli w praktyce wcale nie mają kwoty wolnej od podatku.


Co zatem ważne i co warto zapamiętać to to, że ta kwota jest zmienna w zależności od zarobków, a większość zarabiających Polaków ma styczność z poziomem 3089 zł, a nie 8000 zł. To znaczy, że dla większości z nas ta kwota nie zmieniła się ani o grosz od ponad 10 lat.

 


Czy istnieją zawody, które płacą podatek od zdecydowanie wyższych dochodów?

 

Owszem. Są to np. posłowie, którzy w naszym kraju nie zapłacą ani grosza do skarbu Państwa aż do momentu przekroczenia ponad 30.000 zł dochodu.

Jak widać - Systemowe rozwiązania klasyfikują obywateli na równych i równiejszych.


Pytanie jak wygląda KWOTA WOLNA OD PODATKU W INNYCH PAŃSTWACH?


Jak wynika z ogólnodostępnych informacji, kwota wolna od podatku w Polsce, na tle innych państw Europy i świata wypada dość skromnie.


3089 zł, bo o takiej kwocie mowa - jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Jest ona też niższa ponad 27 razy od tej obowiązującej na Cyprze i blisko 20 razy od tej z Wielkiej Brytanii.


U Niemców, kwota ta wynosi w przeliczeniu na złotówki ponad 40 tysięcy złotych. Przed nami możemy dodatkowo wyróżnić takie państwa, jak np. Słowacja, Słowenia, Estonia i Łotwa. Ponadto na świecie lepiej wypadają takie potęgi jak Namibia, Tajlandia, Botswana, Zambia, Maroko, Tanzania czy choćby Burundi. 


W ostatnich latach kwota wolna od podatku w innych państwach systematycznie wzrasta, a jak jest u nas? Sami wiecie.


Jak widać Polska jest w tej kategorii daleko poza peletonem, jednak niedawno padł cień nadziei jakoby miało się to zmienić.

 

 

 

Jak miałaby się zmienić kwota wolna od podatku?

 

Chodzą słuchy, że ma ona zostać podwyższona nawet do wysokości... 30 tysięcy złotych.  To co prawda nieoficjalna informacja, na podstawie ustaleń oko press. Podobno ma być o niej mowa na konwencji PiS 20 marca, gdzie ogłoszą program odbudowy po kryzysie – Nowy Ład. Jego częścią będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i emerytura bez podatku do 2,5 tys. złotych.

 

Co ciekawe, jedno i drugie to trochę to samo, bo jak pomnożymy sobie 2,5 tysiąca złotych razy 12 to wyjdzie nam 30 tysięcy złotych. No ale, marketingowo lepiej brzmi jak się zrobi 2 rzeczy, a nie jedną - zwłaszcza, gdy w grę wchodzą głosy emerytów.

 

 

PYTANIE ZATEM - ILE ZYSKA KOWALSKI?


Zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. daje kwotę zmniejszająca podatek w wysokości 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Dla przeciętnego podatnika mamy więc zysk miesięczny ok. 380 zł. Mniej więcej tyle zostałoby w naszych portfelach.

 

Obecnie dla większości z nas, tak jak wspominałem - Kwota zmniejszająca podatek to 525,12 zł rocznie, czyli zaledwie 44 złote miesięcznie.

 

Kto miałby skorzystać na zwiększeniu tej kwoty?

 

Nie ma pewności, czy nowa kwota wolna będzie taka sama dla wszystkich. Podobnie jak ma to miejsce obecnie mogłaby ona maleć wraz ze zwiększonym poziomem dochodów.
W zależności od przyjętego wariantu na takich regulacjach skorzystałyby miliony Polaków.

 

Wystarczy przypomnieć, że sami tylko emeryci i renciści, którzy otrzymują poniżej 2,5 tysiąca złotych to jakieś 6-7 milionów osób. W przypadku umów o pracę to kolejne kilka milionów. 

 


ILE BĘDZIE TO KOSZTOWAŁO BUDŻET PAŃSTWA?

 

Ze wstępnych obliczeń wynika, że każdy milion osób korzystających w pełni z tej kwoty to ponad 5 mld zł rocznie ubytku w dochodach państwa. 


Póki nie znamy szczegółów tego pomysłu to ciężko określić ile dokładnie będzie to kosztowało. Mogą być to zawrotne sumy.

 

Pojawiają się natomiast różne szacunki, które w zależności od finalnej wersji tej ulgi mogą zamykać się nawet w kwocie rzędu 100 mld złotych.

 


Konsekwencje takiego posunięcia, gdyby zostało wprowadzone, powinniśmy odczuć w 2 obszarach:

 

We własnych portfelach, bo dzięki takiej uldze więcej pieniędzy pozostanie w rękach obywateli. Mówimy o blisko 400 zł miesięcznie, które zasilą nasz budżet.
W nadchodzących kolejnych podatkach, które będą kompensować straty budżetowe powstałe w wyniku wprowadzenia tej ulgi. Niestety, w życiu nie ma nic za darmo i ktoś będzie pewnie musiał za to zapłacić. Pytanie jedynie kto, kiedy i ile?

 

Jak uważacie - czy te plany w ogóle wejdą w życie czy jest to zwykła kiełbasa wyborcza? Osobiście zawsze cieszę się z tego kiedy pieniądze zostają w rękach ludzi. Trochę obawiam się jednak tego kto dostanie rykoszetem i dlaczego znowu będą to przedsiębiorcy.

 

Jeżeli ten wpis Wam się podobał, nie zapomnijcie o udostępnieniu. Cześć!

 

30 000 zł BEZ PODATKU. ILE ZYSKAMY?!

Opublikował Damian Olszewski | dnia 

08 kwietnia 2021

Obejrzyj na YouTube

Moim celem jest dostarczenie odbiorcom wartościowej wiedzy na temat finansów w ciekawy i rozrywkowy sposób.
 
Uważam, że pewna doza humoru i dystansu jest potrzebna nawet gdy mówimy o sprawach tak wrażliwych jak pieniądze...
 

Sekcja Komentarzy